Sbor dobrovolných hasičů městyse Vraný


 

Historie Sboru dobrovolných hasičů ve Vraném

 

V únoru tohoto roku (2009) uplynulo již 125 let od doby, kdy byl ve Vraném založen hasičský sbor, zřejmě, podle vzoru nedalekých Velvar, kde v té době sbor již dvacet let existoval, co by nejstarší sbor v celých Čechách. Druhým místem na Slánsku, kde byl utvořen hasičský sbor bylo Smečno v roce 1877, dále Slaný – 1879, Hořešovice – 1882, Tuchlovice – 1882, Kamenné Žehrovice – 1882, Pchery – Saky – 1883, Vraný – 1884, Černuc – 1884 a Zlonice – 1885.

Myšlenka na založení hasičského sboru ve Vraném vznikla již v roce 1883, kdy byla v kostele slavnostně svěcena obecní stříkačka a hlaní podnět k založení dali josef Černý a Antonín Procházka. Koncem roku 1883 již podalo přihlášku do spolku 56 vranských občanů. Stanovy byly schváleny v únoru a v březnu 1884 se konala první valná hromada, na které byli zvoleni tito funkcionáři: předseda – Jan Paur , tehdejší starosta, místopředseda – František Jirásek, cvičitel – Karel Wágner, jednatel – Antonín Procházka, zbrojmistr – Josef Koudek a jako revizoři Josef Černý a Josef Křivánek.

Byla ustavena čtyři družstva „lezců“, v jejichž čele byli tzv. „starší“ a sice František Brodský, Alois Brázda, Tomáš Vích a Václav Jirásek. Koncem roku 1884 již bylo ve spolku 77 členů a důvěrníkem přispívajících byl zvolen František Novotný. Hasičský sbor přistupuje k severozápadní jednotě hasičské, je schválen domácí služební řád, zbudována dvě patrová leziště neboli cvičební lešení, zakoupena výzbroj a též byl ustaven hudební soubor s kapelníkem Františkem Mužíkem, který doprovázel členy spolku na různé vycházky do okolí, nebo na cvičení. Členové sbouru byli též iniciátory založení hasičské knihovny, později přejmenované na veřejnou knihovnu Svatopluka Čecha.

Z příspěvků a darů jednotlivců a organizací byla zakoupena dvouproudní stříkačka od firmy Smékal ze Slatiňan za 900 zlatých a ještě v tom roce byla třikrát použita při požárech v Brníkově, Hospozíně a Budeničkách. První hasičský ples se pořádal v roce 1886 a v témže roce byla postavena kolna na uskladnění nářadí. V roce 1887 byl ve Slaném uspořádán župní sjezd a o rok později pak ve Vraném. Zde byl též konán v roce 1923 sjezd Vrabčíkovy župy slánské.

Rok před oslavami 50. výročí založení sboru byla zakoupena nová, motorová stříkačka, rovněž od firmy Smékal jako ta předešlá, za značně velkou sumu na tehdejší dobu – 49 800,-Kč. Její kvalita a výkon (1200 litrů vody za minutu) za tu cenu stála. Stala se tak nejvýkonnější stříkačkou v okolí a ještě na oslavách 100. výročí sboru v roce 1984 udivovala svým výkonem.

Z techniky má v současné době SDH Vraný k dispozici: Avii s požární stříkačkou PS 12 a Škoda 706 RTHP CAS 25, plovoucí čerpadlo Honda a elektrocentrálu.

Členská základna má 70 členů: dvě družstva žen, dvě družstva mužů a dvě družstva dětí. Velitelem je Vaclav Sýkora, ženy má na starosti Radka Sýkorová a děti Martin David.

 

Aktivity SDH Vraný:

Městys Vraný je střediskovou obcí jehož součástí jsou další dvě obce: Lukov a Horní Kamenice. SDH zabezpečuje v katastru přibližně 150Ha lesů, řadu hektarů polí, několik stohů, dva významné zemědělské podniky (Agros Vraný, Statek Novák) a podobně. Zároveň jsme činní i u požárů mimo katastr obce, neboť řada obcí v okolí nemá cisternový výjezdní vůz, čili vyjíždíme i do vedlejšího kraje jako tomu bylo i v dubnu tohoto roku, kdy jsme jako první přijeli do obce Telce (Ústecký kraj) k požáru stodoly. Průměrně ročně vyjíždíme k požárům osmkrát.

 

 Obecně prospěšné práce:

Údržba vodních toků (Vranský potok) a ploch (kopaliště a rybníky ve Vraném a Horní Kamenici).

Čištění studní, obecní kanalizace. Dále každoroční sběr železa či v případě suchých období i zavlažování obecních ploch pro sportovní a oddechové aktivity.

Sbor se dále podílí na pořádání dětského dne (představení techniky a hasičských dovedností)

 

 

Kulturní akce:

Každoročně pořádáme hasičský ples

 

 Ostatní:

Náš sbor se pravidelně účastní soutěží v hasičských dovednostech. Po osmi letech budeme tento rok znovu obnovovat hasičské družstvo dětí a mládeže.  

 

 

 


Hasičské desatero:

 

 

  1. Nehledej v dobrovolném sboru hasičském ni zisku, ni slávy, nýbrž jen povinnosti bratrské pomoci v neštěstí.

  2. Jsi-li hasičským dobrovolníkem, buď jím celou duší a celým tělem, nemáš-li dobré vůle, nejsi dobrovolníkem a jsi dobré věci na obtíž.

  3. Buď obětavý a statečný, ale jednej vždy s rozvahou, zbytčně nevydávej se v nebezpečí a dbej v činnosti hasičské svého zdraví.

  4. Jsi-li činovníkem, nevypínej se nad jiné, ale pamatuj, že ti, kteří Tě zvolili, očekávají od Tebe činnosti zvýšenou a všechny přednosti těla i duše.

  5. Bratry své považuj za rodné, jsi-li vzdělanější, nepohrdej jimi, ale hleď se jich povznést.

  6. Pamatuj, že na hasičském dobrovolníku se žádá povaha přímá, šlechetná a vlastenecká, v pospolitém jednání počestná a vlídná.

  7. Užitečnost hasičského zřízení dokazuje se lépe skutky než slovy, ale zájmy hasičské dlužno vždy a všude slušným způsobem hájit.

  8. Nevyvolávej ve spolku různic, sporů a pohoršení, ale přičiň se kvůli dobré věci, abys všeliké neshody přátelským způsobem zamezil nebo usmířil.

  9. Máš-li na sobě čestný stejnokroj hasičského dobrovolníka, pamatuj, že nevhodným způsobem a chováním nezpůsobíš hanbu jen sobě, ale zařízení, jahož odznak nosíš.

  10. Jsi-li členem hasičské dobrovolnosti, pak se tímto desaterem řiď a pak budeš dobrým hasičským dobrovolníkem.


Motlitba hasiče

Nechť kdekoliv oheň vzplane
já splním svou povinost
pro záchranu života Pane
dodejmi sílu dost.
 
V náruči vynést dítě,
když ještě nevypršel čas,
ale i starce,matku,
která má šedý vlas.
 
Stále na stráži stojím,
protože povolaný jsem,
před ohněm blízké chráním
a pomoci chci všem.
 
Když se z tvé vůle má stát,
že sám život ztratím,
požehnej Pane mé rodině
a laskavou ruku vrať jim,
co při plnění poslání
jsem jiným lidem dal.
 
AMEN